poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Międzynarodowa Konferencja POSTĘPY NAUK O ZDROWIU

31 marca 2017 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Wyższą Szkoła Rehabilitacji, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji „Postępy nauk o zdrowiu”, która odbyła się w siedzibie uczelni w Warszawie.

Za oknami wiosna, słońce wszystkich wprawiało w pogodny nastrój. Idealny dzień na świętowanie 10-lecia Wyższej Szkoły Rehabilitacji, ich ciągłego rozwijania się, a co za tym idzie – wpierania młodych ludzi w realizacji swoich pasji. Świetnie wpisuje się tu hasło „ciężka praca popłaca”, gdyż dzięki temu uczelnia może się poszczycić ciągłym progresem, obecnie już czteroma kierunkami studiów, studiami podyplomowymi, bogatą ofertą kursów i wydarzeń dla studentów oraz najważniejsze – wykształconymi i przygotowanymi do pracy w swoim zawodzie absolwentami.
               Konferencję otwierał temat: „Rozwój nauki w Wyższej Szkole Rehabilitacji”, który został zaprezentowany przez Kierownika Katedry Dietetyki – dr Iwonę Stanisławską oraz przez Kierownika Katedry Fizjoterapii i Prodziekana ds. Nauki – dr Marka Łypa. Zostaliśmy przeprowadzeni przez początki uczelni, które były związane z budowaniem własnego wizerunku w grupie uczelni kształcących studentów w zakresie fizjoterapii, rozszerzenie oferty edukacyjnej, postępy w działalności naukowej, podsumowanie dorobku publikacyjnego, rozwój nauki i samych pracowników, co powoduje wciąż rosnącą punktację Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego.

               Następnie dr Elżbieta Trylińska-Tekielska przedstawiła „Predyktory wyboru zawodu fizjoterapeuty. Badanie Longitudinalne 2011-2016”. Na podstawie przeglądu literatury i obserwacji własnych można stwierdzić, że zawód fizjoterapeuty nie tylko cieszy się ogromną popularnością, ale wzrosło również zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutyczne, co było powodem przeprowadzenia badania na 427 studentach WSR i zweryfikowaniu pytań:

  • Czy istnieje określony typ osobowości studenta, który wybiera studia fizjoterapii?
  • Czy stymulatorem wyboru studiów fizjoterapii są specyficzne potrzeby psychiczne? 
  • Czy określony świat wartości jest charakterystyczny dla osób wybierających kierunek studiów: Fizjoterapia?

Tematem prelekcji prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Bieleckiego były „Stany i zmiany zwiększonego ryzyka rozwoju choroby nowotworowej”. Choroba nowotworowa w Polsce jest drugim zabójcą społeczeństwa. Z roku na rok zwiększa się liczba nowych zachorowań, która w ubiegłym roku przekroczyła 160 tys. W prezentacji zostały przedstawione: najczęściej występujące nowotwory u kobiet i mężczyzn, czynniki ryzyka rozwoju raka, możliwości zapobiegania nowotworom i ich wczesne rozpoznawanie.

Prof. PhD. Manuel González-Sánchez wyjaśnił w swojej prezentacji pt. „Dane kliniczne jako podstawa do poprawy interwencji klinicznej” dlaczego i w jaki sposób wprowadzenie dowodów naukowych, jako fundamentalnego elementu w procesie oceny, interwencji oraz dalszej opieki nad pacjentem, zmieniło terapeutyczny paradygmat w zawodach związanych ze zdrowiem oraz jak geneza i rozwój tej strategii klinicznej ułatwiły jej postęp i ekspansję.

Na koniec pierwszej sesji mogliśmy się zapoznać z wynikami badań prowadzonych za pomocą systemu TeleNeuroforma, przedstawionych podczas wykładu „Ocena kliniczna skuteczności systemu TeleNeuroforma – narzędzie do domowej rehabilitacji dla pacjentów z wybranymi chorobami neurologicznymi”. Wykazano skuteczność komputerowych ćwiczeń ruchowo-poznawczych tego systemu u pacjentów z stwardnieniem rozsianym, chorobą Huntingtona i ataksją rdzeniowo-móżdżkową. TeleNeuroforma okazała się również być narzędziem silnie motywującym pacjentów do samodzielnej pracy w warunkach domowych, a jego regularne i intensywne stosowanie doprowadziło do poprawy funkcjonowania ruchowego i poznawczego.

W czasie przerwy kawowej można, jak sama nazwa sugeruje, mieliśmy chwilę oddechu i możliwość na przyswojenie ogromnej dawki wiedzy przy ciepłych i zimnych napojach ze słodką przygryzką. Można też było dopytać się prelegentów o interesujące nas kwestie, sprawdzić na sobie samym jak działa system TeleNeuroforma oraz zapoznać się z ofertą firmy Balsamique.

Druga sesja rozpoczęła się tematem „Zaopatrzenie w tlen, starzenie się i rehabilitacja”, w którym prof. PhD. Camillo Di Giulio przedstawił zależność między tlenem a procesem starzenia się oraz ukazał potencjał w procesach rehabilitacyjnych i ich możliwości poprawienia efektu starzenia się wraz ze wzrostem podaży tlenu dzięki kilku czynnikom, które wywołują rozszerzenie naczyń w uszkodzonych tkankach. Rehabilitacja i programy treningu fizycznego mogłyby zapobiegać chorobom, wpływając na poprawę jakości życia.

Dr Magdalena Białkowska, w czasie prelekcji „Rola dietetyka w leczeniu zespołu nocnego jedzenia”, zaczęła od ukazania problemu otyłości na świecie i w Polsce, później dowiedzieliśmy się kiedy i kto po raz pierwszy opisał zespół nocnego jedzenia, przedstawione zostały statystyki, jak rozpoznajemy to schorzenie, z czym się ono wiąże i niestety z jego opornością na leczenie. Tylko zespół specjalistów i kompleksowe leczenie daje nadzieję na osiągnięcie pozytywnych rezultatów oraz na zmniejszenie ilości trudnych do leczenia przypadków.

Później dr n. o zdr. Agnieszka Kozioł-Kozakowska pokazała „Kardioprotekcyjny wpływ diety bogatej w warzywa, owoce i soki”. Podstawową metodą prewencji i leczenia chorób układu krążenia jest zmiana stylu życia, a znaczącą rolę będzie odgrywało to co jemy. Postępowanie dietetyczne ma na celu z jednej strony ograniczenie spożycia  kalorii, soli, nasyconych kwasów tłuszczowych i alkoholu, a z drugiej – zwiększenie spożycia warzyw i owoców, produktów o niskim indeksie glikemicznym i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zalecenia co do spożycia warzyw i owoców jest ugruntowane naukowo, a w wielu badaniach dowiedziono związek pomiędzy wzrostem spożycia warzyw i owoców, a zmniejszeniem ryzyka ChUK.

Następnie prof. dr hab. Grażyna Cichosz zaprezentowała „Dodatki do żywności – siła postępu czy po(d)stępu?”. Dowiodła, że bezpieczeństwo zdrowotne dodatków funkcjonalnych jest iluzoryczne. Tematem tabu pozostają interakcje pomiędzy różnymi dodatkami,  jak i składnikami żywności, czy też ich wpływ na zdrowie diabetyków, alergików, osób przyjmujących leki oraz małych dzieci. Po latach stosowania okazuje się, że niektóre są alergenne, rakotwórcze, a w przypadku dzieci astmatycznych – potrafią zagrażać ich życiu. Ponadto, żywność wygodna, funkcjonalna i projektowana, w odróżnieniu od naturalnej, nie zawiera unikalnych składników, które dzięki działaniom plejotropowym regulują metabolizm człowieka.

Na zakończenie sesji drugiej dr Barbara Sokołowska zapoznała nas z treścią artykułu „Humanista przy stole”. Podkreślał on, że przygotowanie posiłków to niewątpliwie najstarsza z ludzkich umiejętności, a filozofia czy sztuka nie bagatelizują jedzenia i spraw żołądka. Odżywia się wszystko, co istnieje, ale jedynie człowiek uczynił z tej czynności przedmiot refleksji, wiedzy, sztuki i filozofii.

W czasie przerwy lunchowej każdy z uczestników mógł skosztować pysznego jedzenia od Paleocatering24.pl. Przy rejestracji był do wyboru lunch wegetariański lub mięsny, a że my należymy do grupy mięsożerców, to skonsumowaliśmy sałatkę z kurczakiem i chipsami z bekonu, a na deser – brownie z batatów. Smacznie, lekko i pożywnie. Z podładowanymi akumulatorami mogliśmy przystąpić do sesji trzeciej konferencji.

Mg.sc. admin. Leonīds Afremovičs przedstawił „Analizę czynników wpływających na sukces resuscytacji w ostrych zespołach wieńcowych u pacjentów z zatrzymaniem krążenia na etapie przedszpitalnym w Łotwie”. Zapoznaliśmy się z wynikami tego badania, które wskazywały, że sukces resuscytacji przeprowadzonej przez Państwowe Pogotowie Medyczne Łotwy w przypadku ostrych zespołów wieńcowych z nagłym zatrzymaniem krążenia, zależała głównie od cech pacjenta i postaci klinicznej OZW.

„Wpływ zautomatyzowanego (robotycznego) treningu chodu a systemu czuciowo-motoryczne w rehabilitacji chodu, zmęczenia i zaburzeń równowagi w stwardnieniu rozsianym” zaprezentowany przez prof. Raoul Saggini wykazał statystycznie znaczącą poprawę w przeprowadzonym badaniu. A ponadto masa ciała wspomagała trening ruchowy, a ćwiczenia sensoryczno-motoryczne na niestabilnych platformach okazały się możliwe i mogą być bezpieczne stosowane jako dodatkowa opcja terapeutyczne u pacjentów z SM z łagodną niepełnosprawnością w obrębie równowagi i chodzenia.

Tematem prelekcji PhD. Giovanni Barassi było „Zintegrowane podejście w rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym”. Po 6 miesiącach leczenie, za pomocą sesji terapeutycznych składających się z zestawu ćwiczeń propriocepcji i rozciągających, pacjenci wykazywali wzrost ich umiejętności motorycznych i zdolności poznawczych. Wszyscy pacjenci utrzymali swoje pozytywne zmiany na końcu leczenia. Poprawa ta doprowadziła do większej niezależności pacjentów od opiekunów oraz ogólnej poprawy jakości życia.

Na zakończenie prof. PhD. María Ruiz-Muñoz zaprezentowała „Praktyczne ujęcie obiektywnych wyników badań klinicznych (OCOM): ocena stanu kończyn dolnych u pacjentów z udarem mózgu”, w których wykazała że elektromiografia, ultradźwięki, dynamometria oraz technologia 3D okazały się być trafnymi i wiarygodnymi narzędziami w ocenie kończyn dolnych u pacjentów po udarze mózgu.

Ogromna dawka informacji, ciekawe tematy naszych, jak i zagranicznych gości, zdecydowanie przyczyniły się do sukcesu konferencji. Rozwój Wyższej Szkoły Rehabilitacji było też widać i w tym wydarzeniu, które powinno się na stałe wpisać w kalendarzy ludzi głodnych wiedzy.