wtorek, 24 stycznia 2017

KORTYZOL A METABOLIZM WĘGLOWODANÓW, BIAŁEK I TŁUSZCZY

Kortyzol jest najsilniejszym, naturalnym hormonem glikokortykosteroidowym (GKS) w organizmie człowieka. Umożliwia adaptację ustroju do zachodzących wokół niego zmian w „sytuacjach stresowych”, kiedy organizm człowieka znajduje się pod wpływem różnorodnych bodźców – fizycznych i emocjonalnych. Dzięki kortyzolowi zmianom ulega tempo metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczy oraz funkcje poszczególnych układów i narządów. Fizjologiczne działanie kortyzolu w organizmie człowieka polega głównie na modyfikowaniu gospodarki wodno-mineralnej, pracy układu sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego układu nerwowego, a także metabolizmu kości. Jednakże zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może prowadzić do rozwoju chorób, jak np. zespół Cushinga czy choroba Addisona.

Większość zmian zachodzących w naszym organizmie pod wpływem GKS związanych jest z ich wpływem na metabolizm glukozy. Najlepiej poznanym efektem jest nawet 10-krotne nasilenie procesu tworzenia glukozy przy wykorzystaniu niecukrowych prekursorów (glukoneogenezy). Dochodzi do tego wskutek zwiększenia:

  • produkcji enzymów tego procesu,
  • zwiększenie uwalniania z mięśni substratów dla tego procesu: aminokwasów w skutek nasilonego rozpadu białek i kwasu mlekowego – produktu ubocznego metabolizmu beztlenowego glukozy w mięśniach.

Istotne jest również, występujące w tkankach: mięśniowej, limfatycznej i łącznej, zmniejszenie wychwytu glukozy oraz spowolnienie procesu metabolizmu glukozy (glikolizy). W wyniku zwiększonej syntezy glikogenu (materiału zapasowego) w wątrobie, powstaje zapas łatwo dostępnej glukozy na czas wysiłku fizycznego lub dłuższej przerwy między posiłkowej. Kortyzol ponadto nasila działanie hormonu stymulującego wzrost stężenia glukozy we krwi (glukagonu) i adrenaliny, na komórki wątroby, powodując podwyższenie glukozy we krwi.

Dominującym efektem działania kortyzolu na tkankę tłuszczową jest nasilenie procesu metabolizmu tłuszczu (lipolizy) z towarzyszącym jej uwolnieniem do krwi glicerolu i wolnym kwasów tłuszczowych. Za sprawą kortyzolu wolne kwasy tłuszczowe są wychwytywane z osocza przez komórki wątroby oraz inne komórki organizmu i następnie wykorzystywane jako substraty do celów energetycznych. Klasycznym objawem nadmiaru kortyzolu jest zwiększone odkładanie lipidów w organizmie. Paradoks ten jest tłumaczony wzmożonym apetytem spowodowanym najprawdopodobniej poprzez stymulowany tzw. ośrodku głodu. Ponadto GKS przyśpieszają gromadzenie lipidów w komórkach tłuszczowych oraz powiększanie ich rozmiarów. Nadmiar tkanki tłuszczowej kumuluje się zazwyczaj na tułowiu i brzuchu oraz w okolicach twarzy i szyi, co daje charakterystyczny obraz tzw. twarzy księżycowatej oraz bawolego karku – typowy wygląd osoby cierpiącej na zespół Cushinga. Z kolei w chorobie Addisona, związanej z niedoborem GKS w organizmie, dominującym objawem jest utrata masy ciała, nawet do 15 kg, jadłowstręt oraz postępujące osłabienie.

GKS kontrolują również metabolizm białek. W szczególności zahamowana zostaje tworzenie nowych białek, w różnych tkankach organizmu, oraz nasileniu ulega rozpad białek już występujących w komórkach. Długotrwałe działanie GKS prowadzi do stopniowego zaniku masy i zmniejszenia siły mięśniowej – sarkopenii. Kortyzol w znaczący sposób wpływa na metabolizm tkanki łącznej organizmu. Szczególnie widoczne jest to w skórze. Zahamowanie namnażania się komórek tkanki łącznej właściwej, stopniowa utrata kolagenu z tkanki łącznej oraz warstwy rogowej naskórka w konsekwencji doprowadzają do zmniejszania grubości skóry i jej zanikowego wyglądu, z tendencją do tworzenia się rozstępów. Poza tym naczynia krwionośne zaczynają mieć zmniejszoną wytrzymałość na urazy fizyczne. Na skórze pojawiają się wybroczyny i stosunkowo łatwo powstają siniaki. Zmiany te często zauważane są u osób chorych na zespół Cushinga, u których procesy kataboliczne, zachodzące w skórze i mięśniach, ulegają nasileniu. W stosunku do komórek wątroby kortyzol pełni natomiast odmienna funkcję. Wzmaga on mianowicie transport błonowy aminokwasów, zwiększając syntezę białek i aktywność szlaku glikoneogenezy.

Krótkie podsumowanie wpływu kortyzolu na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczy, przedstawia grafika.